A Felelős Gondoskodás (Responsible Care) program a vegyipar önkéntességen alapuló nemzetközi kezdeményezése. Az ágazat elkötelezte magát a szigorú önellenőrzések mellett annak érdekében, hogy egészségügyi, biztonsági és környezetvédelmi teljesítményét minden vonatkozásban növelje.
A programot irányító Vegyipari Szövetségek Nemzetközi Tanácsa (ICCA) a Felelős Gondoskodás 8 alap kritériumát határozta meg:
A Felelős Gondoskodás programot 1985-ben indította el Kanadában az ottani nemzeti vegyipari szövetség, amely kidolgozta a Felelős Gondoskodás alapelveit. Röviddel ezután az Európai Vegyipari Tanács (CEFIC) magáévá tette a programot, azzal a céllal, hogy azt az egyes országok vegyipari szövetségei révén Európa-szerte átültesse a gyakorlatba.
Magyarországon a MAVESZ és tagvállalatai a 90-es évek elejétől kapcsolódtak be a programba. A MAVESZ 2023. évi közgyűlésén tagvállataink ünnepélyesen megújíították elkötelezettségüket jelenleg 17 vegyipari termelő és jelentős veszélyes áru tároló kapacitással rendelkező disztributor vállalkozás vesz részt a programban.
Azok a vegyipari vállalkozások, amelyek eleget tesznek a program által támasztott követelményeknek „Felelős Gondoskodás” tanúsítványt kaphatnak. A Magyar Vegyipari Szövetség 2014-ben indítja tagjai számára független, külső auditorokkal a tanúsítvány megszerzéséhez szükséges programját, amellyel tovább kívánja erősíteni tagjai elkötelezettségét a Felelős Gondoskodás elvei és céljai mellett.
Az ISO 14001- és/vagy az EMAS-tanúsítványt a Felelős Gondoskodás program elismeri. Az ilyen tanúsítvánnyal rendelkező vállalatok egyben a Felelős Gondoskodás program által támasztott követelményeknek egy részét is teljesítették. A jogi előírások teljesítése az egyik alapfeltétel. A vállalatoknak – hogy a hitelesítési eljáráson átmenjenek – a további kérdéseket legalább 80%-os pontaránnyal kell megválaszolniuk. A hitelesítési eljárást a vállalat minden egyes telephelyén le kell folytatni. Vagyis ha egy vállalat több helyszínen folytatja tevékenységét, számos hitelesítési eljáráson kell átmennie.
A Felelős Gondoskodás program keretében végzett hitelesítési eljárás befejeztével a vállalat – amennyiben minden támasztott követelménynek megfelelt – megkapja a Felelős Gondoskodás tanúsítványt a MAVESZ-tól. A vállalat ezt követően öt évig jogosult a logó és a név használatára az RC logo használat szabályzat előírásainak megfelelően. Termékreklámozásra tilos a logót használni. Az öt év leteltével a vállalatnál ellenőrző felülvizsgálatot kell végezni a Felelős Gondoskodás logó és név használatának meghosszabbítása érdekében.
A Felelős Gondoskodás programhoz hasonlóan az Európai Unió EMAS (Hitelesített környezetvédelmi vezetési rendszer) Szabályzata, valamint a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet ISO 14001 szabványa is a vállalatok önkéntes elkötelezettségén alapul. Lényeges különbség ugyanakkor, hogy a Felelős Gondoskodás program nem korlátozódik környezetvédelmi követelményekre, hanem értékeli a vállalkozás iparbiztonsági, biztonságtechnikai, valamint egészségvédelmi, munkaegészségügyi teljesítményét is, vagyis a hatálya szélesebb az előbbieknél. Fontos különbség továbbá, hogy a Felelős Gondoskodás programban előírt követelményeket kifejezetten a vegyipari vállalkozások teljesítményének értékelésére alakították ki.
Vegyipari Biztonsági Kódex , mely a Felelős Gondoskodás program részeként, az ember, az épített és a természeti környezet védelmének alapelveit foglalja össze.
A Felelős Gondoskodás (Responsible Care) program globális alapokmánya magyar nyelven
Az Európai Vegyipari Tanács (CEFIC) a kis- közepes vállalkozások Felelős Gondoskodás Programban (Responsible Care) való részvételét, a program végrehajtását segítő honlapja, amely a vegyi anyagok szabályozására, kezelésére, az energia hatékonyságra, a környezetvédelemre, az egészségre és biztonságra, a technológiai biztonságra, a termékkövetésre, a szállításra, stb. vonatkozó legfontosabb tudnivalókról tartalmaz összefoglaló anyagokat.
Felelős Gondoskodás program keretében végzett auditok tanúsítványainak ünnepélyes átadása:
DONAUCHEM Kft.
Gazdag Szilvia project manager átveszi az FG tanúsítványt Szabó Csaba MAVESZ igazgatótól
BRENNTAG Kft.
Nyitrai Virág Minőségügyi Vezető átveszi az FG tanúsítványt Szabó Csaba MAVESZ igazgatótól
ZOLTEK Zrt.
Katona Iván EHS vezető átveszi az FG tanúsítványt Szabó Csaba MAVESZ igazgatótól
MOL PETROLKÉMIA Zrt.
Császár Péter vezérigazgató átveszi az FG tanúsítványt Szabó Csaba MAVESZ igazgatótól
SPL EUROPE Kft. (korábban KISCHEMICALS)
Lakatos József EHS vezető átveszi az FG tanúsítványt Tóth Angelika MAVESZ igazgató-helyettestől
Framochem Kft.
Emri György ügyvezető igazgató átveszi az FG tanúsítványt Klement Tibor MAVESZ elnöktől
KisChemicals Kft.
Ifj. Kiss László. a KisChemicals Kft. társtulajdonosa átveszi az FG tanúsítványt Klement Tibor MAVESZ elnöktől
ZOLTEK Zrt.
Király Lajos EBK vezető átveszi az FG tanúsítványt Klement Tibor MAVESZ elnöktől
NITROGÉNMŰVEK Vegyipari Zrt.
Gáspárné Bada Magda (MAVESZ), Dr Blazsek István (Nitrogénművek Zrt Igazgatóság tagja), Chronowski Mária (Nitrogénművek Zrt. minőségirányítási rendszer menedzser), Zelovics László (Nitrogénművek Zrt EBK osztályvezető) és Budai Iván (MAVESZ) a tanúsítvány átadásán
BRENNTAG Hungária Kft.
Szakolczai András ügyvezető igazgató, BRENNTAG Hungária Kft. átveszi az FG tanúsítványt Budai Iván MAVESZ igazgatótól
DUNASTYR Polisztirolgyártó Zrt.
Varga Tamás elnök-vezérigazgató átveszi az FG tanúsítványt Klement Tibor MAVESZ elnöktől
1990-2025 MAVESZ All rights reserved | web: Hedi webdesign